ایـــران تـــرابـــری

با اطمینان اجاره کنید

بوم جرثقیل

بوم جرثقیل چیست؟

بوم جرثقیل یکی از اجزای جرثقیل است که از فولاد و آلیاژهای آن ساخته شده و از قسمت‌های اصلی جرثقیل برای تحمل و انتقال بارهای سنگین و عظیم الجثه است. از جنس فولاد برای ساخت بوم جرثقیل ساخته شده است چرا که فولاد خصوصیات منحصر به فرد و فوق العاده‌ای دارد. فولاد یکی از آلیاژهای آهن است که در آن درصدی از کربن برای افزایش استحکام به کار رفته است که هرچه کربن آن بیشتر باشد؛ دوام و استحکام فولاد بیشتر خواهد شد. از آنجایی که بوم جرثقیل وظیفه و نقش اصلی تحمل بارهای سنگین و انتقال آنها را بازی می‌کند باید در ساخت آن از فولاد مستحکم و با دوام استفاده کنند. معمولا برای ساخت این قطعه و قسمت جرثقیل از فولاد با درصد ۰٫۶ تا ۲٫۱ کربن استفاده می‌شود.

بوم جرثقیل

کاربرد بوم جرثقیل

از جرثقیل‌های بوم دار در صنایع کشتیرانی برای حمل و انتقال قطعات و اجزای بسیار سنگین و غول پیکر استفاده می‌شود. این به این دلیل است که بندر مکانی است که همیشه فعال است. بارگیری و خروج کشتی چیزی است که در هر بندر بدون وقفه رخ می‌دهد. این مورد و با توجه به معایب چندین نوع دیگر جرثقیل‌های سنگین، استفاده از جرثقیل‌های بوم دار را به دلیل حفظ و رعایت استانداردهای ایمنی و حقوقی داخلی و بین المللی لازم کرده است. از این نوع جرثقیل‌ها همچنین در سایت های ساختمانی و برج سازی برای بلند کردن و انتقال مواد ساختمانی و تجهیزات سنگین مانند کامیون‌ها و لیفتراک‌ها استفاده می‌شود. از مدل‌های تخصصی آنها حتی می‌توان برای انتقال و جابجایی انواع واگن‌ها و قطعات قطارها استفاده کرد.  از جرثقیل‌های بوم دار فقط برای بلند کردن مواد، تجهیزات و سایر اشیاء استفاده می‌شوند اما نه برای انتقال و جابجایی کارگران و نیروی انسانی. وزن بوم جرثقیل حدود ۱۳ تا ۲۰ درصد وزن کلی جرثقیل است بنابراین از این قطعه و اجزا در جرثقیل‌های سنگین وزن و قدرتمند استفاده می‌شود.


بیشتر بخوانید:

اجزا جرثقیل


مکانیسم بوم جرثقیل

مکانیسم بوم جرثقیل با توجه به نوع جرثقیل و استفاده و کاربرد آن متفاوت است. جرثقیل‌های بوم دار به دو دسته جرثقیل‌های بوم خشک و جرثقیل‌های تلسکوپی بوم بلند تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام و خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد و خاصی دارد. بوم جرثقیل از قطعات فولادی ساخته شده است که در هنگام استفاده بر روی جرثقیل مونتاژ شده و با یک بازوی هیدرولیکی به حرکت در می‌آیند. از جرثقیل‌های بوم خشک بیشتر در بنادر کشتیرانی به دلیل انعطاف کم و ثابت بودن استفاده می‌شود. اما از جرثقیل‌های بوم بلند برای ساخت برج‌ها و ساختمان‌های بلند و با ارتفاع زیاد به دلیل انعطاف و قابلیت حرکت و جابجایی استفاده می‌شود. به تعداد هر بوم دارند کابل‌هایی برای ارتباط با هم و حفظ تعادل در بین آنها قرار دارد تا اجسام و وسایل سنگین و عظیم الجثه را جابجا کنند. این جرثقیل‌ها دارای بوم بلند هستند و بیشتر برای کار در ارتفاعات و سازه‌های بلند کاربرد دارند.


بیشتر بخوانید:

آشنایی با جرثقیل های متحرک


ایمنی بوم جرثقیل

برای حفظ ایمنی و امنیت شخص اپراتور و راننده جرثقیل، عابران پیاده و خودروهای عبوری حاضر در سایت ساختمانی و کارگران و مهندسین پروژه باید استانداردها و اصول ایمنی بین المللی و داخلی را رعایت کرد. رعایت این دستور العمل‌ها می‌تواند امنیت و سلامت همه افراد را تضمین کند و از بروز حوادث ناگهانی و غیرمترقبه جلوگیری کند. یکی از این استانداردهای بین المللی که شامل قوانین و دستور العمل‌های سختگیرانه‌ای برای استفاده از انواع جرثقیل‌ها از جمله جرثقیل‌های دارای بوم و بالابرها بوده، استانداردهای و دستور العمل‌های OSHA است. با توجه به قوانین و دستور العمل‌های OSHA کلیه‌ی کارگران، اپراتورها و راننده‌های باید آموزش‌های لازم برای حفظ ایمنی و امنیت و جلوگیری از بروز حوادث و اتفاقات ناگهانی و غیرمترقبه را ببینند. آموزش‌هایی در زمینه اینکه چگونه از سقوط و افتادن اشیا، سقوط از ارتفاع، آسیب و صدمه زدن به سازه‌های ساختمان‌ها و برج‌ها و ایجاد سر و صدا در این نوع دستور العمل‌ها وجود دارد. برخی از قوانین داخلی هم در این زمینه وجود دارد از جمله اینکه اگر قرار است خیابان و پیاده رو بسته شود؛ مجوزهای لازم قبل از شروع کار از پلیس راهنمایی و رانندگی گرفته شود و اینکه جابجایی و حمل و نقل وسایل و تجهیزات سنگین ساختمانی به نحوی انجام شود که از روی عابرین پیاده و خودرو هایی عبوری انتقال داده نشود.


بیشتر بخوانید:

آموزش کار با جرثقیل ها


 

غلام رضا اسماعیل زاده

با تمام وجود مشغول بهترین خدمات و ساخت مقالات در ایران ترابری هستم.

تاریخ انتشار: 1 آوریل 2019
1,185 بازدید
دسته بندی: خانه , مقالات

مقالات مرتبط

دیدگاه هابرای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.

کلیه حقوق برای ایران ترابری محفوظ میباشد.