بوم جرثقیل

بوم جرثقیل

بوم جرثقیل چیست؟

بوم جرثقیل یکی از اجزای جرثقیل است که از فولاد و آلیاژهای آن ساخته شده و از قسمت‌های اصلی جرثقیل برای تحمل و انتقال بارهای سنگین و عظیم الجثه است. از جنس فولاد برای ساخت بوم جرثقیل ساخته شده است چرا که فولاد خصوصیات منحصر به فرد و فوق العاده‌ای دارد. فولاد یکی از آلیاژهای آهن است که در آن درصدی از کربن برای افزایش استحکام به کار رفته است که هرچه کربن آن بیشتر باشد؛ دوام و استحکام فولاد بیشتر خواهد شد. از آنجایی که بوم جرثقیل وظیفه و نقش اصلی تحمل بارهای سنگین و انتقال آنها را بازی می‌کند باید در ساخت آن از فولاد مستحکم و با دوام استفاده کنند. معمولا برای ساخت این قطعه و قسمت جرثقیل از فولاد با درصد ۰٫۶ تا ۲٫۱ کربن استفاده می‌شود.

بوم جرثقیل

کاربرد بوم جرثقیل

از جرثقیل‌های بوم دار در صنایع کشتیرانی برای حمل و انتقال قطعات و اجزای بسیار سنگین و غول پیکر استفاده می‌شود. این به این دلیل است که بندر مکانی است که همیشه فعال است. بارگیری و خروج کشتی چیزی است که در هر بندر بدون وقفه رخ می‌دهد. این مورد و با توجه به معایب چندین نوع دیگر جرثقیل‌های سنگین، استفاده از جرثقیل‌های بوم دار را به دلیل حفظ و رعایت استانداردهای ایمنی و حقوقی داخلی و بین المللی لازم کرده است. از این نوع جرثقیل‌ها همچنین در سایت های ساختمانی و برج سازی برای بلند کردن و انتقال مواد ساختمانی و تجهیزات سنگین مانند کامیون‌ها و لیفتراک‌ها استفاده می‌شود. از مدل‌های تخصصی آنها حتی می‌توان برای انتقال و جابجایی انواع واگن‌ها و قطعات قطارها استفاده کرد.  از جرثقیل‌های بوم دار فقط برای بلند کردن مواد، تجهیزات و سایر اشیاء استفاده می‌شوند اما نه برای انتقال و جابجایی کارگران و نیروی انسانی. وزن بوم جرثقیل حدود ۱۳ تا ۲۰ درصد وزن کلی جرثقیل است بنابراین از این قطعه و اجزا در جرثقیل‌های سنگین وزن و قدرتمند استفاده می‌شود.


بیشتر بخوانید:

اجزا جرثقیل


مکانیسم بوم جرثقیل

مکانیسم بوم جرثقیل با توجه به نوع جرثقیل و استفاده و کاربرد آن متفاوت است. جرثقیل‌های بوم دار به دو دسته جرثقیل‌های بوم خشک و جرثقیل‌های تلسکوپی بوم بلند تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام و خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد و خاصی دارد. بوم جرثقیل از قطعات فولادی ساخته شده است که در هنگام استفاده بر روی جرثقیل مونتاژ شده و با یک بازوی هیدرولیکی به حرکت در می‌آیند. از جرثقیل‌های بوم خشک بیشتر در بنادر کشتیرانی به دلیل انعطاف کم و ثابت بودن استفاده می‌شود. اما از جرثقیل‌های بوم بلند برای ساخت برج‌ها و ساختمان‌های بلند و با ارتفاع زیاد به دلیل انعطاف و قابلیت حرکت و جابجایی استفاده می‌شود. به تعداد هر بوم دارند کابل‌هایی برای ارتباط با هم و حفظ تعادل در بین آنها قرار دارد تا اجسام و وسایل سنگین و عظیم الجثه را جابجا کنند. این جرثقیل‌ها دارای بوم بلند هستند و بیشتر برای کار در ارتفاعات و سازه‌های بلند کاربرد دارند.


بیشتر بخوانید:

آشنایی با جرثقیل های متحرک


ایمنی بوم جرثقیل

برای حفظ ایمنی و امنیت شخص اپراتور و راننده جرثقیل، عابران پیاده و خودروهای عبوری حاضر در سایت ساختمانی و کارگران و مهندسین پروژه باید استانداردها و اصول ایمنی بین المللی و داخلی را رعایت کرد. رعایت این دستور العمل‌ها می‌تواند امنیت و سلامت همه افراد را تضمین کند و از بروز حوادث ناگهانی و غیرمترقبه جلوگیری کند. یکی از این استانداردهای بین المللی که شامل قوانین و دستور العمل‌های سختگیرانه‌ای برای استفاده از انواع جرثقیل‌ها از جمله جرثقیل‌های دارای بوم و بالابرها بوده، استانداردهای و دستور العمل‌های OSHA است. با توجه به قوانین و دستور العمل‌های OSHA کلیه‌ی کارگران، اپراتورها و راننده‌های باید آموزش‌های لازم برای حفظ ایمنی و امنیت و جلوگیری از بروز حوادث و اتفاقات ناگهانی و غیرمترقبه را ببینند. آموزش‌هایی در زمینه اینکه چگونه از سقوط و افتادن اشیا، سقوط از ارتفاع، آسیب و صدمه زدن به سازه‌های ساختمان‌ها و برج‌ها و ایجاد سر و صدا در این نوع دستور العمل‌ها وجود دارد. برخی از قوانین داخلی هم در این زمینه وجود دارد از جمله اینکه اگر قرار است خیابان و پیاده رو بسته شود؛ مجوزهای لازم قبل از شروع کار از پلیس راهنمایی و رانندگی گرفته شود و اینکه جابجایی و حمل و نقل وسایل و تجهیزات سنگین ساختمانی به نحوی انجام شود که از روی عابرین پیاده و خودرو هایی عبوری انتقال داده نشود.


بیشتر بخوانید:

آموزش کار با جرثقیل ها


 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .